ا.ا: داعش به مراتب در افغانستان تضعیف شده است

آقای مجاهد بار دیگر اطمینان داده است که از خاک افغانستان ضد هیچ کشوری کار گرفته نخواهد شد.

ذبیح‌الله مجاهد سخن‌گوی امارت اسلامی در پاسخ به ادعای رییس کمیته روابط خارجی مجلس نماینده‌های امریکا درباره حضور داعش در افغانستان، گفته است که داعش در افغانستان سرکوب شده و نمی‌تواند خطری برای کشورهای دیگر ایجاد کند.

آقای مجاهد بار دیگر اطمینان داده است که از خاک افغانستان ضد هیچ کشوری کار گرفته نخواهد شد.

سخن‌گوی امارت اسلامی افزود: «داعش نسبت به زمانی‌که نیروهای امریکایی این‌جا وجود داشت، به مراتب تضعیف شده و نیروهای امارت اسلامی افغانستان بخاطری سرکوب داعش تمام وسایل را استفاده کرده و داعش اگر یک یا دو فیصد در این‌جا مانده باشد. آن‌ها نه این‌جا سربازگیری می‌توانند و نه هم تهدیدی ایجاد کرده می‌توانند.»

پیش از این مایکل مک‌کال رییس کمیته روابط خارجی مجلس نماینده‌های امریکا در گفت‌وگو با تلویزیون سی‌بی‌اس نیوز از خروج نیروهای ایالات متحده از افغانستان انتقاد کرده و آن را زمینه‌ساز پرورش داعش در افغانستان خوانده است.

آقای مک‌کال در این گفت‌وگو افزوده است که روش خروج امریکا از افغانستان بدون ارزیابی توانایی‌های داعش یک اشتباه بود.

رییس کمیته راوبط خارجی مجلس نماینده‌های امریکا گفت: «به روشی که ما افغانستان را بدون ارزیابی توانایی‌های داعش و بدون توانایی نظارت اطلاعاتی ترک کردیم، ما را با خطر روبه‌رو کرده است. ما جایی را رها کردیم که یک میدان جدید جنگ و یک محل برای آموزش داعش است.»

شماری از آگاهان مسایل نظامی و سیاسی به این باور اند که داعش در افغانستان وجود ندارد و امریکا می‌خواهد افغانستان را به جهان بی‌ثبات جلوه دهد.

کامران امان آگاه مسایل نظامی به رسانه ها گفت: «منبع اصلی تروریزم امریکا است و این کشور گروه‌های نیابتی را ایجاد کرده و می‌خواهد از این طریق به اهداف خود برسد.»

احمدخان اندر یکی دیگر از آگاهان مسایل سیاسی گفت: « لازم نیست که همچون دغدغه‌ها به‌خاطری خرابی بیشتر وضعیت کشور ما، ابرقدرت‌های جهانی به وجود بیاورند.»

نیویورک تایمز نیز به تازگی در گزارشی ادعا کرده است که شاخه خراسان داعش قصد حمله به سفارت‌خانه‌های چین، هند و ایران را در افغانستان دارد؛ اما امارت اسلامی تاکید می‌کند که داعش توانایی حمله بر نمایندگی‌های دیپلماتیک را ندارد.

نظرات بسته شده است.