ا.ا اعلامیه ۱۲ کشور اروپایی درباره اوضاع افغانستان را بی‌اساس خواند

ذبیح‌الله مجاهد سخن‌گوی امارت اسلامی می‌گوید که برخی از کشورها با ادعاهای پی‌هم در تلاش ناگوار نشان‌دادن تصویر افغانستان به جهان‌اند.

امارت اسلامی اعلامیه‌ی مشترک دوازده کشور اروپایی مبنی بر نقض حقوق بشر، کشت مواد مخدر و حضور گروه‌های هراس‌افگن در افغانستان را رد می‌کند.

ذبیح‌الله مجاهد سخن‌گوی امارت اسلامی می‌گوید که برخی از کشورها با ادعاهای پی‌هم در تلاش ناگوار نشان‌دادن تصویر افغانستان به جهان‌اند.

آقای مجاهد در این باره گفت: «کشورهای که در این‌جا شکست خورده‌اند و بیرون شده‌اند دوباره می‌خواهند توسط استخبارات خود می‌خواهند معلومات نادرست را به منطقه و کشورهای دیگر انتقال بدهند و من برای کشورها متاسف هستم به عوض آن‌که تحقیق بکنند و افغانستان را از نزدیک بررسی بکنند و با ما افهام و تفهیم داشته باشند و همچون اظهار نظر بی‌اساس می‌کنند که وضعیت را نگران‌کننده نشان بدهند ولی اثری روی افغانستان ندارد.»

پیش از این، وزیران خارجه دوازده کشور اروپایی در نشست امنیتی مونیخ روز گذشته (شنبه)، از آنچه‌که نقض حقوق بشر به ویژه حقوق زنان و دختران در کشور می‌دانند، نگرانی کردند.

آنان در بیانیه‌ای مشترک تاکید کردند که امارت اسلامی برای ادغام مجدد با جامعه جهانی باید پابند به تعهداتش مبنی بر پیکار با مواد مخدر، هراس‌افگنی و تامین حقوق بشر باشد.

در بیانیه آمده است: «ما نیاز به رسیدگی به چالش‌های متعدد مربوط به دولت افغانستان و منطقه گسترده‌تر، به عنوان مثال مبارزه با تروریسم و قاچاق مواد مخدر را تشخیص می‌دهیم. ما بر درک مشترک جامعه بین‌المللی تاکید می‌کنیم که پابندی به تعهدات بین‌المللی افغانستان توسط مقام‌های سرپرست، به ویژه در رابطه با حقوق بشر، یکی از پیش الزامات اصلی برای ادغام مجدد حکومت افغانستان در سیستم بین‌المللی است.»

سید قریب‌الله سادات آگاه مسایل سیاسی به رسانه ها گفت: «می‌گویند که نود درصد مواد مخدر و کشت کوکنار به صفر رسیده حقوق بشر به نحوی مشکلات داشته است. باید روی این موضوعات تفاهم صورت بگیرد نه این که ابراز نگرانی بکنند و روان مردم را صدمه بزنند.»

اختر محمد راسخ آگاه وابط بین‌الملل گفت: «نواقص وجود دارد؛ اما برای نواقص راه‌حل هم وجود دارد، کشورهای جهان فقط به دنبال انتقاد از تروریسم هستند.»

وزیران خارجه دوازده کشور اروپایی افزوده‌اند که امارت اسلامی باید به دختران افغان اجازه دهد تا با معیارهای جهانی آموزش بیبینند. آنان خواستار آزادی بی‌درنگ زنان بازداشت‌شده در افغانستان نیز شده‌اند.

بیانیه افزوده: «جامعه بین‌المللی باید هم‌چنان توجه خود را بر حقوق بشر زنان و دختران در افغانستان متمرکز کند. باید تلاش‌های خود را برای استفاده از ابزارهای قانونی در اختیار خود در حمایت از آن‌ها، برای پایان دادن به نقض قوانین بین‌المللی از جمله مقررات کنوانسیون‌های بین‌المللی که افغانستان عضو آن است، تقویت کند.»

این در حالی‌ست که برخی از کشورهای جهان به‌رسمیت شناخته‌شدن امارت اسلامی از سوی جامعه جهانی را وابسته به تامین حقوق بانوان می‌دانند؛ اما امارت اسلامی همواره گفته که جهان باید با درنظرداشت تفاوت‌های فرهنگی کشورها، حقوق زنان و دختران را تعریف کند.

 

نظرات بسته شده است.