ایران تسهیلات بیشتر برای ترانزیت افغانستان فراهم کند/دو کشور برای توسعه روابط باهم همکاری کنند

در این ملاقات روی تقویت روابط سیاسی، اقتصادی، تجارتی و ترانزیتی و همکاری های دوجانبه در زمینه های گوناگون بحث صورت گرفت.

ملا عبدالغنی برادر، معاون اقتصادی ریاست‌الوزراء، در دیدار با حسن کاظمی قمی، نماینده ویژه و سفیر ایران در کابل،خواستار ایجاد تسهیلات بیشتر در ترانزیت تولیدات و محصولات افغانی به کشورهای اروپایی از طریق این کشور شده و تاکید کرده که هر دو کشور باید برای توسعه روابط با یکدیگر همکاری نمایند.

دفتر مطبوعاتی معاونت اقتصادی ریاست‌الوزراء با نشر خبرنامه ای می‌گوید که ملا عبدالغنی برادر آخند، معاون اقتصادی ریاست‌الوزراء با حسن کاظمی قمی نماینده ویژه رئیس جمهور ایران در امور افغانستان و سفیر ایران در کابل دیدار نمود.

در این دیدار ملا عبداللطیف منصور، سرپرست وزارت انرژی و آب، مولوی عطاءالله عمری، سرپرست وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، ملا خیرالله خیرخواه، سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ و مولوی فضل محمد حقانی، سفیر افغانستان در تهران نیز حضور داشتند.

در این ملاقات روی تقویت روابط سیاسی، اقتصادی، تجارتی و ترانزیتی و همکاری های دوجانبه در زمینه های گوناگون بحث صورت گرفت.

معاون اقتصادی ریاست الوزراء روابط میان افغانستان و ایران را بهتر و مثبت توصیف نموده، تاکید کرد که هر دو کشور باید برای توسعه روابط با یکدیگر همکاری نمایند.

ملا برادر گفت: “امسال به فضل الهی سطح بارندگی بلند بوده که در نتیجه آن پس از چندین سال خشکسالی، آب دریایی هلمند به ولایت نیمروز و به ولایت سیستان ایران رسیده است که به گفته وی، این کمک خواهد کرد که مشکلات بیشتر مردم هر دو کشور را حل نمایند.”

همچنین ملا عبدالغنی برادر آخند، خواستار ایجاد تسهیلات بیشتر در ترانزیت تولیدات و محصولات افغانی به کشورهای اروپایی از طریق ایران شد و این امر را گامی اساسی برای افزایش سطح ترانزیت و تجارت بین دو کشور یاد نمود.

این مقام ارشد امارت اسلامی خاطرنشان ساخت که به تعقیب سفر وی به ایران، کمیته های تخنیکی هر دو جانب با هم همکاری می کنند و در زمینه های مختلف نتایج خوبی به دست آورده اند.

معاون اقتصادی ریاست الوزراء به مشکلات پناهجویان افغان مقیم ایران اشاره نمود و از طرف ایرانی خواست که اخراج اجباری مهاجران افغان از این کشور را متوقف نماید و هماهنگی خوبی بین هر دو طرف در این زمینه نیز به میان آید.

از سوی هم سفیر ایران در کابل در این دیدار از رسیدن آب دریای هلمند به ولایت سیستان آن کشور ابراز خرسندی کرده است‌‌.

 

کاظمی قمی افزوده که ایران آمادۀ همکاری با افغانستان برای حل مشکلات بانکی تجاران، مبارزه مشترک با حفاظت از محیط زیست، عصری نمودن سکتور زراعت و همچنان در افزایش سطح تجارت و ترانزیت افغانستان از طریق ایران همکاری می کنند.

 

نظرات بسته شده است.