اوچا: افغانستان دومین شمار بلند آواره‌های داخلی را دارد

اوچا وضعیت آواره‌های داخلی را نگران کننده خوانده و افزوده است که افغانستان دومین شمار آواره‌های داخلی را جهان دارد.

دفتر هماهنگ‌‌کننده‌ کمک‌‌های بشردوستانه‌ی سازمان ملل متحد (اوچا) در گزارشی گفته است که افغانستان نزدیک به شش اعشاریه سه میلیون آواره داخلی دارد که آنان با آوارگی طولانی‌‌مدت روبه‌رو اند.

اوچا وضعیت آواره‌های داخلی را نگران کننده خوانده و افزوده است که افغانستان دومین شمار آواره‌های داخلی را جهان دارد.

در گزارش این نهاد آمده است که بسیاری از این آواره‌های داخلی در بیش از یک‌ دهه‌ی گذشته خانه‌های خود را ترک کرده‌اند.

در این گزارش آمده است: «در حال حاضر حدود شش اعشاریه سه میلیون نفر یعنی از هر هفت شهروند افغانستان یکی آن با آوارگی طولانی‌مدت مواجه هستند و بسیاری از آن‌ها بیش از یک دهه پیش خانه‌های خود را ترک کرده‌اند. این بیشترین تعداد آواره‌های داخلی در جنوب آسیا و دومین در سراسر جهان است.»

حدود ۸۰۰ خانواده آواره داخلی در منطقه‌ی چهارراه سرسبزی در ناحیه چهارم شهر کابل زندگی می‌کنند. شکریه که با شش فرزندش در این محل بودوباش دارد، می‌گوید که برای شان بیست روز فرصت داده شده تا این‌جا را ترک کنند.

شکریه افزود: «حدود ۱۸ یا ۱۹ سال می‌شود این‌جا زندگی می‌کنیم، حالا ما را از این‌جا می‌کشند، حیران ماندیم که کجا برویم.»

عادله یکی دیگر از بی‌جاشده‌ها گفت: «در این خیمه زندگی می‌کنیم وقتی باران می‌باید زیر خیمه آب می‌آید. تعداد ما در خانواده هفت نفر است و کاری‌گر هم نداریم.»

با این حال وزارت مهاجران و برگشت‌کننده‌ها می‌گوید که زمینه برگشت آواره‌های داخلی به ولایت‌های شان، فراهم شده است.

عبدالرحمن راشد معین وزارت مهاجران و برگشت‌کننده‌ها گفت: «به هر ولایتی که می‌روند، در ریاست مهاجران آن ولایت این‌ها ثبت می‌شوند و گاه گاهی با آنان کمک خواهد شد.»

پیش از این وزارت مهاجران و برگشت‌کننده‌ها آمار داده بود که سه میلیون آواره داخلی در کشور وجود دارد که یک میلیون آن به مناطق اصلی شان انتقال داده شده‌اند.

نظرات بسته شده است.