انتقاد مسکو از حضور ۲۰ ساله واشنگتن در افغانستان

انتقاد مسکو از حضور ۲۰ ساله واشنگتن در افغانستان

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در گفت‌وگو با خبرگزاری تاس با انتقاد از حضور ۲۰ ساله امریکا در افغانستان گفته است که ایالات متحده در این مدت با هراس‌افگنی در افغانستان پیکار نکرده است.

آقای لاوروف هم‌چنان گفته است که مسکو پس از رویداد یازدهم سپتمبر، از نخستین کشورهایی بود که با حضور ایالات متحده در افغانستان مخالفت نکرد؛ اما به باور وزیر خارجه روسیه، در این بیست سال با هراس‌افگنی پیکار نشده است.

تاس نوشته است: «لاوروف همچنان یادآور شد که ایالات متحده پس از حمله به برج‌های دوقلو در ۱۱ سپتمبر ۲۰۰۱ با “همدردی” شورای امنیت سازمان ملل متحد به افغانستان آمد. “رییس‌جمهور پوتین اولین کسی بود که با جورج بوش رییس‌جمهور ایالات متحده تماس گرفت و به او پیشنهاد کمک و حمایت را کرد. هیچ‌کس با  ورود نیروهای ائتلاف امریکایی به افغانستان مخالفت نکرد و آن را  تجاوز یا اشغال‌گری نخواند. همه فهمیدند که به چنین حمله تروریستی باید پاسخ داده شود. بیست سال اقامت در افغانستان نشان داد که امریکایی‌ها با هیچ نوع هراس‌افگنی مبارزه نکردند.»

هم‌زمان با این امارت اسلامی می‌گوید که امریکا به هدف اداره کردن کشورهای آسیای مرکزی و رقیب‌های خود به افغانستان هجوم آورده بود.

ذبیح‌الله مجاهد سخن‌گوی امارت اسلامی به رسانه هاگفت: «آنان به هدف اشغال آمده بودند تا افغانستان را به‌گونه‌ی دوامدار تسخیر بکنند، خاک ما را پایگاه نظامی خود بسازند، از افغانستان آسیای مرکزی را کنترول کنند و بعضی از کشورهای رقیب خود را از این‌جا تهدید کنند.»

شیرآقا روحانی آگاه مسایل سیاسی گفت: «ما متوجه شدیم که رقابت شدید بین امریکایی‌ها و روس‌ها در جریان است. آنان از سبب رقابت‌های جیوپولتیک بر سر منابع یکی به دیگر اتهام می‌بندند؛ اما در قضیه افغانستان این موضوع صدق می‌کند که امریکایی‌ها در پیکار با هراس‌افگنی و ملت‌سازی در افغانستان شکست خوردند.»

نجیب‌الرحمان شمال آگاه دیگر گفت: «در زمان حضور بیست ساله امریکا و سایر کشورهای ناتو درست است که تغییر فاحشی در بخش اقتصاد به‌ویژه در زندگی مردم به وجود آمد به‌خاطری که میلیاردها دالر پول به افغانستان سرازیر شد؛ اما همان هدف مشخص که ایالات متحده برای مبازره با گروه‌های هراس‌افگن آمده بود، متاسفانه به آن هدف نرسیدند.»

سخنان مبنی بر پیکار در برابر هراس‌افگنی در حالی از سوی مقام‌های روسی ابراز می‌شوند که در حمله مرگ‌بار چند روز پیش در کنسرتی در نزدیکی شهر مسکو، بیش از ۱۴۰ نفر جان باختند و ۱۸۲ نفر دیگر هم زخمی شدند.

 

نظرات بسته شده است.