انتقادها از تاخیر در توشیح قانون رسانه‌های همگانی در روز ملی خبرنگار

روز (یک‌شنبه، ۲۷ حوت) برابر است با روز ملی خبرنگار در کشور.

شماری از نهادهای حامی رسانه‌ها و خبرنگاران در نشستی به مناسبت روز ملی خبرنگار، از نبود قانون رسانه‌های همگانی در کشور انتقاد می‌کنند.

این نهادها و خبرنگاران می‌گویند که نبود قانون رسانه‌های همگانی یک خالی‌گاه بزرگ است و باید هرچه زودتر قانون رسانه‌های همگانی از سوی رهبر امارت اسلامی توشیح شود.

صمیم فروغ فیضی سخن‌گوی نهاد رسانه‌ای افغانستان گفت: «قانون رسانه‌های همگانی که بخاطر توشیح به قندهار فرستاده شده، امیدوارم که توشیح شود و به‌زودی به‌دسترس خبرنگاران قرار بگیرد تا راه و روش هم‌سنگران ما روشن شود.»

حیدر محمد نظری خبرنگار گفت: «روز ملی خبرنگاران در حالی تجلیل می‌شود که بیش‌تر خبرنگاران با مشکلات زیادی اقتصادی و مشکلات محدودیت دسترسی به اطلاعات مواجه هستند.»

مریم میرزایی از جمله خبرنگارانی‌ست که بیش از سه سال در رسانه‌های مختلف کار کرده؛ اما اکنون بی‌کار است و از وضعیت بد اقتصادی‌اش سخن می‌زند.

مریم میرزایی خبرنگار به رسانه ها گفت: «من منحیث خبرنگار در رسانه‌های مختلف تصویری و شنیداری کار کردیم و حالا مدتی‌ست که بی‌کار هستم و مثل من خبرنگاران دیگر نیز وجود دارد که بی‌کار هستند.»

با این حال، مرکز خبرنگاران افغانستان در گزارش سالانه‌اش به مناسبت روز خبرنگار گفته که در سال ۱۴۰۲خورشیدی، نزدیک به یکصدوپنجاه رویداد نقض حقوق رسانه‌ها و خبرنگاران را ثبت کرده‌اند که شامل ۸۰ مورد تهدید و ۵۹بازداشت خبرنگاران می‌باشد.

هرچند امارت اسلامی در این باره چیزی نمی‌گوید؛ اما حمدالله فطرت معاون سخن‌گوی امارت اسلامی می‌گوید که خبرنگاران باید در چهارچوب ارزش‌های اسلامی و منافع ملی کشور فعالیت خود را انجام دهند.

آقای فطرت در این باره چینی گفت: «امیدارم که خبرنگاران در چارچوب ارزش‌های اسلامی و با درنظرداشت منافع ملی حقایق را انعکاس دهند و مسوولیت خود را به گونه‌ی درست ادا کنند.»

حیات‌الله مهاجر فراهی معین نشرات وزارت اطلاعات و فرهنگ گفت: «وزارت اطلاعات و فرهنگ متعهد است تا به خبرنگاران و رسانه‌ها همکاری کند و خبرنگاران نیز باید حقایق را انعکاس دهند.»

بیش از یک‌ونیم سال می‌گذارد که قانون رسانه‌های همگانی از سوی وزارت اطلاعات و فرهنگ بازنگری شده و برای توشیح به رهبر امارت اسلامی به قندهار فرستاده شده؛ اما تا اکنون این قانون توشیح نشده است.

نظرات بسته شده است.