امارت اسلامی سخنان فرمانده سنتکام را درباره “تی‌تی‌پی” رد کرد

حمدالله فطرت معاون سخن‌گوی امارت اسلامی به رسانه ها گفته است که حکومت سرپرست به هیچ گروهی اجازه نمی‌دهد تا فعالیت‌هایی را از افغانستان در برابر کشورهای دیگر داشته باشد.

امارت اسلامی سخنان اخیر مایکل کوریلا فرمانده سنتکام را در باره عدم تمایل «طالبان» برای اقدام در برابر تحریک طالبان پاکستان (تی‌تی‌پی) را رد کرده است.

حمدالله فطرت معاون سخن‌گوی امارت اسلامی به رسانه ها گفته است که حکومت سرپرست به هیچ گروهی اجازه نمی‌دهد تا فعالیت‌هایی را از افغانستان در برابر کشورهای دیگر داشته باشد.

آقای فطرت با تاکید بر این‌که در حال حاضر تمامی بخش‌های افغانستان زیر اداره امارت اسلامی است، گفت: «در افغانستان امارت اسلام تسلط و کنترول کامل دارد و به هیچ گروه اجازه نمی‌دهد که در این‌جا فعالیت کند و از افغانستان به کشور دیگری تهدیدی را متوجه کند.»

پیش از این اکسپرس تربیون در گزارشی گفته بود که فرمانده سنتکام در مجلس سنای امریکا از عدم تمایل «طالبان» برای مهار گروه‌های شبه‌نظامی به‌شمول تی‌تی‌پی در افغانستان سخن گفته است. بر بنیاد این گزارش، مایکل کوریلا ادعا کرده که پناه‌گاه‌های امن گروه‌های افراطی در افغانستان درگیری در منطقه را افزایش خواهد داد و ناتوانایی یا عدم تمایل «طالبان» افغانستان در مهار آنان می‌تواند که آسیای مرکزی و جنوبی را بی ثبات کند.

در این گزارش از زبان آقای کوریلا آمده است: «رییس سنتکام گفت که وجود پناه‌گاه‌های امن در افغانستان خطر تشدید سازمان‌های افراطی را افزایش می‌دهد و درگیری‌های منطقه‌ای را تحریک می‌کند. او هشدار داد که ناتوانی یا عدم تمایل طالبان برای مهار این گروه‌ها می‌تواند آسیای مرکزی و جنوبی را بی ثبات کند.»

صادق شینواری آگاه مسایل نظامی به رسانه ها گفت: «امارت اسلامی افغانستان باید هرچه عاجل دست به کار شده و در مورد بودن گروه‌ها در خاک افغانستان با کشور‌های که نگرانی دارند نشست‌هایی را برگزار کند.»

سرور نیازی از آگاهان مسایل سیاسی چنین می‌گوید: «پاکستان می‌خواهد که به این نام یک بهانه‌ای را برای مداخله در امور افغانستان به جهانیان بکشد.»

روز پیش نیز ارتش پاکستان در یک اعلامیه از کار گرفته شدن خاک افغانستان در برابر پاکستان ابراز نگرانی کرد و امارت اسلامی بار دیگر آن را بی‌جا خواند.

نظرات بسته شده است.