امارت اسلامی: در امریکا در مورد افغانستان اختلاف دیدگاه وجود دارد

ذبیح‌الله مجاهد سخن‌گوی امارت اسلامی می‌گوید که روابط نیک میان کابل و واشنگتن به نفع هر دو کشور است.

امارت اسلامی در واکنش به سخنان رییس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا و کاردار سفارت این کشور برای افغانستان درباره تعامل با حکومت سرپرست، می‌گوید که این اظهارات برخاسته از اختلاف دیدگاه میان مقام‌های امریکایی درباره افغانستان است.

ذبیح‌الله مجاهد سخن‌گوی امارت اسلامی می‌گوید که روابط نیک میان کابل و واشنگتن به نفع هر دو کشور است.

او در این باره به زسانه ها گفت: «در امریکا هم در مورد افغانستان دیدگاه متفاوت یا اختلاف دیدگاه وجود دارد مایکل شاید از کسانی باشد که طرف‌دار جنگ در افغانستان بود. بعد از شکست افتضاح امریکا آن‌ها شاید متاثر شده باشند می‌خواهند به تمام افغانستان و مردم افغانستان اظهار کینه و دشمنی بکند؛ ولی این راه‌حل نیست.»

مایکل مک‌کال رییس کمیته روابط خارجی مجلس نماینده‌گان امریکا در واکنش به سخنان اخیر کرن دکر کاردار سفارت امریکا در افغانستان مبنی بر حمایت افغان‌ها از “نقشه راه سیاسی و تعامل با طالبان” گفته بود که پیشنهاد هرگونه تعامل با “طالبان” به‌مثابه سیلی به صورت مردم افغانستان است.

مک‌کال در خبرنامه‌ای که از سوی کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا منتشر شده، از جو بایدن خواسته تا هیچ‌کسی را برای تعامل با “طالبان” تشویق نکند.

در خبرنامه آمده است: «پیشنهاد هرگونه امکان تعامل با طالبان، سیلی بر صورت مردم افغانستان است که قربانی رژیم طالبان هستند. دولت نباید تحت هیچ شرایطی تعامل با طالبان را تشویق کند.»

عزیز معارج آگاه مسایل سیاسی گفت: «می‌خواهد که فضا را تغییر بدهد وسیله فشار استفاده کنند به منفعت خود برسند، اگر پاسخ مثبت برای شان داده شد می‌گویند که یک راه و دریچه‌ای خوبی هم وجود دارد، اگر نشود حالت فشار یعنی می‌گویند که یک دریچه منفی هم وجود دارد .»

با این حال، برخی از آگاهان مسایل سیاسی بر این باور اند که دوگانگی سیاست خارجی امریکا در قبال حکومت سرپرست متأثر از انتخابات ۲۰۲۴این کشور است.

سیدهاشم بلخابی آگاه مسایل سیاسی گفت: «در زمان‌های حساس اختلاف برای آن‌ها پیدا می‌شود، خصوصن در مواقع انتخابات‌های گوناگونی که آن‌ها دارند، مهم‌ترین‌اش انتخابات ریاست‌جمهوری است.»

پیش از این، کاردار ایالات متحده برای افغانستان گفته بود که جامعه مدنی افغانستان در استانبول از روند ادغام مجدد افغانستان به رهبری سازمان ملل متحد از نقشه راه سیاسی برای تعامل با امارت اسلامی حمایت می‌کنند.

 

 

 

نظرات بسته شده است.