امارت اسلامی حضور اعضای تحریک طالبان پاکستانی در افغانستان را رد کرد

آصف علی درانی نماینده ویژه پاکستان برای افغانستان ادعا کرده که پنج تا شش هزار عضو تحریک طالبان پاکستان (تی‌تی‌پی) در افغانستان حضور دارند.

امارت اسلامی گفته‌های نماینده ویژه پاکستان برای افغانستان مبنی بر حضور اعضای تحریک طالبان پاکستانی در کشور را رد می‌کند.

ذبیح‌الله مجاهد سخن‌گوی امارت اسلامی می‌گوید حکومت سرپرست اجازه نمی‌دهد که خاک افغانستان برضد دیگر کشورها به‌شمول پاکستان کار گرفته شود.

آقای مجاهد در این باره گفت: «حضور گروه‌های خودسر بیرونی را در افغانستان ما رد می‌کنیم و اجازه بری فعالیت شان نیست در خاک افغانستان. در این راستا ما تلاش‌های نهایی خود را کرده‌ایم و هنوزهم می‌کنیم؛ ولی یک چیز را ما باید بپذیریم که افغانستان با پاکستان یک خط مشترک بسیار درازی دارد و آن‌جا ساحات تا همواری هم هست که کوه است جنگلات است و ساحاتی که شاید کنترل نداشته باشیم به وضعیت.»

به تازگی آصف علی درانی نماینده ویژه پاکستان برای افغانستان ادعا کرده که پنج تا شش هزار عضو تحریک طالبان پاکستان (تی‌تی‌پی) در افغانستان حضور دارند.

به گزارش رسانه‌های پاکستانی، آقای درانی در نشست “صلح و آشتی افغانستان: منافع و گزینه‌های سیاست پاکستان” که از سوی موسسه مطالعات صلح پاکستان راه‌اندازی شده بود، هند را نیز به پشتیبانی از تی‌تی‌پی در خاک افغانستان متهم کرده است.

رسانه‌های پاکستان به نقل از نماینده ویژه پاکستان برای افغانستان نوشته‌اند: «پاکستان در جریان گفت‌وگوها به دولت موقت کابل گفته است که باید تحریک طالبان پاکستان را خلع سلاح کند و رهبری آن را بازداشت کند. تی‌تی‌پی خط قرمز پاکستان است، اسلام‌آباد شواهدی در دست دارد که نشان می‌دهد تحریک طالبان پاکستان از طریق همکاران افغان از هند پول می‌گیرد و در حدود پنج تا شش هزار تحریک طالبان پاکستان در افغانستان حضور دارند.»

از سویی هم، برخی از آگاهان بر این باور اند که پاکستان باید نگرانی‌ها مبنی بر حضور اعضای تی‌تی‌پی در خاک افغانستان را از راه تعامل و گفت‌وگو با امارت اسلامی رفع کند.

یوسف امین زازی آگاه مسایل سیاسی گفت: «بهانه‌های پاکستان همیشه که هندوستان آن‌ها را تقویت می‌کند و از راه افغانستان می‌آیند، پس چه ترس دارد پاکستان بیایند بنشینند مساله خود را حل کنند. با هندوستان هم با افغانستان هم، بیایند بنشینند مساله خود را حل کنید. چه دارین با مردم افغانستان چه مشکلاتی را دارین بیایین حل کنید.»

سید قریب‌الله سادات آگاه دیگر مسایل سیاسی گفت: «وزیر خارجه‌اش از طرف وزیر خارجه افغانستان دعوت شده این موضوعات را با صحبت و مفاهمه حل بکنند تا این‌که این قضایای همسایگی افغانستان را به میز بین‌المللی بکشند.»

پیش از این نیز نماینده ویژه پاکستان برای افغانستان با متهم‌ساختن امارت اسلامی به‌جادادن تحریک طالبان پاکستان در افغانستان، گفته بود که حمله‌های تی‌تی‌پی ۶۵درصد در مرز پاکستان افزایش یافته‌اند؛ موردی که امارت اسلامی آن را رد کرده است.

نظرات بسته شده است.