امارت اسلامی ادعای فعالیت داعش را در افغانستان رد کرد

امارت اسلامی روز سه‌شنبه (۲۴ دلو) گزارش سازمان ملل متحد درباره فعالیت‌های داعش در افغانستان را رد کرد.

امارت اسلامی روز سه‌شنبه (۲۴ دلو) گزارش سازمان ملل متحد درباره فعالیت‌های داعش در افغانستان را رد کرد.

ذبیح‌الله مجاهد سخن‌گوی امارت اسلامی به رسانه ها گفته است که گروه داعش در افغانستان سرکوب شده و از همین‌رو هیچ تهدیدی در برابر کشورهای منطقه و فرامنطقه ایجاد کرده نمی‌تواند.

آقای مجاهد افزود: «متاسفانه بعضی نهادها می‌خواهند برای داعش کمپاین کنند، آن‌ها مصروف بزرگ‌نمایی داعش هستند که این گام بجا نیست. ما خواهان این هستیم به‌جای این‌که به داعش کمپاین می‌شود، واقعیت‌ها مدنظر گرفته شود و اذهان عامه با تشویش مواجه نشود».

دبیرکل سازمان ملل متحد در هجدهمین گزارش خود زیر نام “تهدید داعش در برابر صلح و امنیت جهانی و تلاش کشورهای عضو برای پشتیبانی از ملل متحد در برابر آن” گفته است که داعش به عنوان بزرگ‌ترین تهدید در افغانستان، می‌تواند برای منطقه و فرامنطقه نیز تهدید ایجاد کند.

در این گزارش هم‌چنان آمده است که شاخه خراسان داعش ستراتیژی گسترده‌ای برای جذب نیرو در افغانستان روی دست گرفته است.

در بخشی از گزارش دبیرکل سازمان ملل متحد نگاشته شده است: «با وجود کاهش تعداد حمله‌های انجام شده توسط داعش، تلفات و فرسایش بالا در میان شخصیت‌های ارشد و میانی رهبری این گروه، کشورهای عضو همچنان این گروه را همچون بزرگ‌ترین تهدید در افغانستان می‌دانند که توانایی ایجاد تهدید در منطقه و فراتر را داراست».

بر بنیاد یافته‌های این گزارش، کاهش حمله‌های شاخه خراسان داعش در افغانستان احتمالا بازتاب دهنده تلاش‌های ضد هراس‌افگنی «امارت اسلامی» و تغییر در ستراتیژی رهبری آنان است.

سید مقدم امین آگاه مسایل سیاسی گفت: «یک معضل بین‌المللی است. ایجاب می‌کند که پلان‌های امنیتی در این باره شکل بگیرد و حداقل تشریک مساع در برابر هراس‌افگنی ایجاد شود».

محمدمتین محمدخیل یکی دیگر از آگاهان مسایل نظامی گفت: «هرگاه یک اطلاع استخباراتی گرفته می‌شود، ذکر می‌شود که داعش در کدام ولایت، در کدام طول البلد و عرض البلد وجود دارد و به چه تعداد نفر است. شما می‌بینید که تمام حملات داعش در پاکستان، ایران و تاجیکستان صورت می‌گیرد و در افغانستان نسبتا کاهش یافته است».

پیش از این نیز برخی کشورها از تهدیدهای احتمالی داعش در افغانستان ابراز نگرانی کرده‌اند؛ مساله‌ی که همواره از سوی امارت اسلامی رد شده است.

نظرات بسته شده است.