افغانستان؛ محور گفت‌وگوها میان نماینده‌های کشورها در حاشیه نشست دوحه

نماینده‌های ویژه برخی از کشورها برای افغانستان در حاشیه نشست دوحه درباره اوضاع افغانستان دیدار و گفت‌وگو کردند.

نماینده‌های ویژه برخی از کشورها برای افغانستان در حاشیه نشست دوحه درباره اوضاع افغانستان دیدار و گفت‌وگو کردند.

نماینده‌های کشورهای پاکستان، ایران، ترکیه، ازبیکستان، ناروی، اتحادیه اروپا، بریتانیا، روسیه، سویس و چین در دیدارهای شان درباره چگونه‌گی همکاری منطقه‌ای، امنیت جمعی و ثبات در افغانستان نیز گفت‌وگو کردند.

حسن کاظمی قمی سفیر و نماینده‌‌ی ویژه رییس‌جمهور ایران در افغانستان می‌گوید که با نماینده‌های ویژه بریتانیا، پاکستان، ایران، سویس و روسیه برای افغانستان، روی توافق‌های مشترک مردم افغانستان و فرایندی که منجر به تامین امنیت، ثبات و رفاه مردم را تضمین کند، گفت‌وگو کرده است.

آقای قمی در ایکس نوشته که در دیدار با سهیل شاهین رییس دفتر سیاسی امارت اسلامی در قطر، درباره حسن همجواری و دفاع از همه اقشار افغانستان به دور از سیاست‌های دیپلماسی ایران تاکید کرده است.

محمد سنگر امیرزاده آگاه روابط بین‌الملل در این باره گفت: «نیاز است که ما با کشورهای منطقه و همسایه‌گان خود و با نهادهای بین‌المللی به‌خصوص کشورهای اروپا و ایالات متحده خود را نزدیک بسازیم این به خیر ماست.»

شاکر حیات آگاه مسایل سیاسی گفت: «در سطح بین‌الملل برنامه‌های بین‌المللی در دو مرحله برگزار می‌شود، مرحله اول نشست‌های حاشیه‌ای است که به منظور تعین آجندا مشخص ساختن اعضا و تعین چهارچوب اصول تصمیم‌گیری است.»

نماینده‌های کشورهای منطقه در دیدارهای شان هم‌چنان تاکید ورزیده‌اند که کمک به مردم افغانستان نباید “گروگان روابط منطقه‌ای” شود.

هم‌زمان با این، ریچارد بنت گزارش‌گر ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد برای افغانستان گفته که او در دومین نشست دوحه شرکت نکرده است.

آقای بنت در ایکس نوشته که امیدوار است این نشست منجر به نشست‌های معنادار و فراگیر در میان جهت‌های کلیدی انجام شود تا بحث درباره حقوق بشر، به‌ویژه حقوق زنان را به عنوان هسته اصلی راه آینده افغانستان در اولویت قرار دهند.

نشست دوحه به دنبال تصویب قطع‌نامه شورای امنیت سازمان ملل متحد در ماه دسامبر سال ۲۰۲۳ میلادی برگزار شده است. در قطع‌نامه شورای امنیت از دبیرکل این سازمان خواستار تعیین نماینده ویژ برای افغانستان به هدف ادغام مجدد این کشور با جامعه جهانی شده بود.

نظرات بسته شده است.