اشتراک محمد یعقوب مجاهد در نشست وزیران دفاع برخی کشورها در قطر

سرپرست وزارت دفاع و رییس ستاد ارتش امارت اسلامی روز (یک‌شنبه) به دعوت رسمی قطر عازم آن کشور شدند.

مولوی محمد یعقوب مجاهد سرپرست وزارت دفاع در سفر به قطر با وزیر دفاع و رییس ارکان وزارت دفاع آن کشور در حضور وزیران دفاع برخی کشورها دیدار کرده است.

پیش از این سهیل شاهین رییس دفتر سیاسی امارت اسلامی در قطر به طلوع‌نیوز گفته است که سرپرست وزارت دفاع در سفر به قطر با مقام‌های گوناگون این کشور گفت‌وگو خواهد کرد.

سرپرست وزارت دفاع و رییس ستاد ارتش امارت اسلامی روز (یک‌شنبه) به دعوت رسمی قطر عازم آن کشور شدند.

اکنون سهیل شاهین می‌گوید که سرپرست وزارت دفاع در کنار شرکت در یک نمایش‌گاه، با مقام‌های قطر و نماینده‌های برخی کشورهای دیگر که به این نمایش‌گاه دعوت شده‌اند دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.

آقای شاهین گفت: «در نمایش‌گاه نظامی دیمدیکس شرکت می‌کند و برعلاوه، با مقام‌های بلندپایه قطر و شماری از نماینده‌های سایر کشورها که در این نمایش‌گاه شرکت می‌کنند روی موضوعات مختلف گفت‌وگو می‌کند.»

همزمان با این ذبیح‌الله مجاهد سخن‌گوی امارت اسلامی می‌گوید که قطر همواره از موقف افغانستان در هر شرایط دفاع کرده و برای حکومت سرپرست یک کشور قابل اعتماد است.

آقای مجاهد گفت: «قطر همیشه از موقف افغانستان دفاع کرده است، واقعیت افغانستان را هم در اوقات مختلف تشریح کرده، در اوقاتی که رسما ما با جانب مقابل مذاکرات را آغاز نکرده بودیم. در عموم می‌توانیم بگویم که قطر برای ما یک کشور با اعتماد است.»

برخی آگاهان مسایل سیاسی می‌گویند که قطر یکی از کشورهای حامی امارت اسلامی است و سفر سرپرست وزارت دفاع به قطر و دیدار او با مقام‌های قطری نیز مهم است.

رشید قطب‌زاده آگاه روابط بین‌الملل گفت: «قطر از چندین سال گذشته که مذاکرات در جریان بوده، منحیث میانجی عمل کرده؛ اما بیشتر از یک میانجی به طرف امریکایی بوده.»

مولوی محمد یعقوب مجاهد پیش از این نیز در ماه سرطان سال ۱۴۰۱ به قطر رفته بود.

قطر امارت اسلامی را به‌رسمیت‌ نشناخته؛ اما با حکومت سرپرست افغانستان روابط دیپلماتیک دارد و دفتر سیاسی امارت اسلامی هم سال‌ها است که در دوحه فعالیت می‌کند.

نظرات بسته شده است.