استفاده از بلندگوها؛ کارزار حکومت پاکستان برای اخراج مهاجران افغان

شماری از این مهاجران گفته‌اند که حکومت پاکستان با راه‌اندازی کارزار جدید از مهاجران افغان که دارای مدرک قانونی نیز هستند، خواسته است تا هرچه زودتر به کشور شان بازگردند.

با نزدیک شدن آغاز مرحله دوم اخراج مهاجران افغان از پاکستان، برخی از این مهاجران از سرنوشت نامطلوب شان ابراز نگرانی کرده‌اند.

شماری از این مهاجران گفته‌اند که حکومت پاکستان با راه‌اندازی کارزار جدید از مهاجران افغان که دارای مدرک قانونی نیز هستند، خواسته است تا هرچه زودتر به کشور شان بازگردند.

ظاهر بهاند خبرنگار افغان در پاکستان درباره روند دوم اخراج گفت: «اخیراً از طریق بلندگوها به پناهجویان افغان هشدار داده شده که به زودترین فرصت پاکستان را ترک و به افغانستان برگردند.»

اما وزارت مهاجران و عودت کننده‌ها می‌گوید که مقام‌های این وزارت با معاون سفیر پاکستان روی ایجاد یک میکانیزم مشترک از بهر رفع چالش‌های مهاجران افغان در پاکستان گفت‌وگو کرده‌اند.

عبدالمطلب حقانی سخن‌گوی وزارت مهاجران و عودت کننده‌ها گفته است که معاون سفیر پاکستان در این دیدار تعیین مهلت برای اخراج مهاجران افغان از این کشور را رد کرده است.

آقای حقانی گفت: «از آن‌ها تقاضا شد که موضوع مهاجران، موضوع مشترک پاکستان و افغانستان است و بر بنیاد همین باید روی یک مکانیزم مشترک کار شود و یک کمیته ایجاد شود و مهاجران افغان به‌گونه تدریجی و با عزت به وطن خود برگردانده شوند.»

در این میان برخی از فعالان عرصه حقوق مهاجران، این عمل‌کرد حکومت پاکستان را خلاف کنوانسیون‌های حقوق بشری عنوان می‌کنند.

آصفه ستانکزی فعال حقوق مهاجران به طلوع‌نیوز گفت: «پاکستان خلاف کنوانسیون‌های حقوق بشری و قواعد مهاجرتی عمل می‌کند که این موضوع به منافع طلبی‌های کشور پاکستان به‌خاطر موضوعات سیاسی و اقتصادی است.»

سازمان عفو بین‌الملل پیش از این با نشر یک اعلامیه خواستار لغو فوری طرح اخراج مهاجران افغان از پاکستان شده بود.عفو بین‌الملل تاکید کرده بود که این طرح در مخالفت با قوانین حقوق بشری بین‌المللی و قوانین پناهنده‌ها قرار دارد.

نظرات بسته شده است.