از کابل تا مسکو؛ ادامه واکنش‌ها به نشست دوحه از سوی سازمان ملل

ر

امارت اسلامی گفته است که اگر سازمان ملل متحد شرایط حکومت سرپرست افغانستان را مدنظر بگیرد، نماینده آنان در نشست‌های آینده درباره افغانستان حضور خواهند داشت.

ذبیح‌الله مجاهد سخن‌گوی امارت اسلامی به رسانه ها گفته است که نشست دوحه به علت عدم حضور نماینده امارت اسلامی ناکام بوده است.

آقای مجاهد گفت: «اگر شرایط امارت اسلامی افغانستان در نشست‌ها پذیرفته شود و اهمیت داده شود، بدون شک امارت اسلامی افغانستان در نشست‌های بعدی اشتراک و حضور معنادار خواهد داشت.»

در سوی دیگر ماریا زاخارووا سخن‌گوی وزارت خارجه روسیه نیز گفته است که هرگونه نشست درباره افغانستان بی پشتیبانی امارت اسلامی و کشورهای منطقه “محکوم به شکست” است.

خبرگزاری انادولو از زبان ماریا راخارووا نوشته است: «ایجاد هر گونه ابتکار، مقام و یا فارمت بدون پشتیبانی کابل و کشورهای منطقه محکوم به شکست است. الحاق کشورهای فرامنطقه‌ای تنها به شرطی امکان‌پذیر است که ایالات متحده و ناتو مسوولیت اصلی وضعیت کنونی افغانستان و بازسازی این کشور پس از جنگ را به عهده بگیرند، دارایی‌های مسدودشده افغانستان را به کابل بازگردانند و نیز محدودیت‌ها بر معاملات بانکی این کشور را رفع کنند.»

از سویی‌هم در نشست کمیسیون سیاسی ریاست‌الوزرا به رهبری مولوی عبدالکبیر درباره برگزاری نشست دوحه نیز گفت‌وگو شده است.

ماجد بن محمد الانصاری سخن‌گوی وزارت خارجه قطر با اشاره به نشست دوحه گفته که نماینده قطر در این نشست درباره تلاش‌های دوحه در همکاری با سازمان ملل با افغانستان سخن گفته است.

او افزوده است: «برای ما افتخار است که در کنار سازمان ملل به افغانستان کمک کنیم. وزیر قطر افزود که دوحه از توصیه‌های سازمان ملل متحد در مورد افغانستان حمایت می‌کند.»

معین گل سمکنی آگاه مسایل سیاسی به رسانه ها گفت: «اهدافی که در این کنفرانس تعیین شده بود، به نظر نرسید که به این هدف‌ها رسیده باشند. ولی سر این باید کار شود تا نشست‌های آینده با ناکامی روبه‌رو نشود.»

توماس نیکلاسون نماینده ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان هم در ایکس در پیوند به نشست دوحه گفته است که “تعهد قوی” نسبت به افغانستان، پشتیبانی از حقوق سیاسی شهروندان این کشور و خواست زنان و دختران از مسایلی بودند که در این نشست بر آن‌ها تاکید شدند.

او همچنان نگاشته است که شماری از شرکت کننده‌ها در این نشست از دست‌آوردهای حکومت سرپرست برای پیکار با مواد مخدر و داعش ستایش کرده و برخی دیگر هم از فعالیت برخی گروه‌های هراس‌افگن در این کشور ابراز نگرانی کرده‌اند.

نظرات بسته شده است.