ادعای میلر؛ با زنان در افغانستان “رفتار ناپسند” می‌شود

متیو میلر سخن‌گوی وزارت خارجه امریکا در یک نشست خبری از آن‌چه «رفتار ناپسند» در برابر زنان و دختران در افغانستان خوانده، انتقاد کرده است.

متیو میلر سخن‌گوی وزارت خارجه امریکا در یک نشست خبری از آن‌چه «رفتار ناپسند» در برابر زنان و دختران در افغانستان خوانده، انتقاد کرده است.

آقای میلر هم‌چنان گفته است که واشنگتن به ادامه کمک‌های بشری به افغانستان متعهد است و از آگست ۲۰۲۱ تا اکنون بیش از دو میلیارد دالر به افغانستان کمک کرده است.

سخن‌گوی وزارت خارجه امریکا در باره اوضاع زنان به خبرنگاران گفت: «بارها گفته‌ایم که رفتار با زنان و دختران در داخل افغانستان ناپسند است.» او در ادامه افزوده است: «ایالات متحده همچنان به پشتیبانی از مردم افغانستان متعهد است. ما همچنان بزرگ‌ترین ارایه کننده کمک‌های بشردوستانه به افغانستان باقی می‌مانیم. ما از ماه اگست سال ۲۰۲۱ میلادی تا اکنون، بیش از دو میلیارد دالر کمک‌های بشردوستانه و پایدار به مردم افغانستان ارایه کرده‌ایم.»

امارت اسلامی با رد سخنان متیو میلر می‌گوید که حقوق زنان و دختران در کشور بر بنیاد قوانین اسلامی تامین است و جهان می‌خواهد از مسایل حقوق بشری همچون ابزار سیاسی در برابر امارت اسلامی کار گیرد.

ذبیح‌الله مجاهد سخن‌گوی امارت اسلامی گفت: «موضوعات حقوق بشری را وسیله اهداف سیاسی خود قرار می‌دهند و می‌خواهند به اهداف سیاسی خود برسند که نمی‌رسند و این شرط شان هم بی‌جا است، اگر امارت را همکاری نکنند و یا جلو پیشرفت‌ها را بگیرند، به این معناست که بر بشری که در افغانستان زندگی می‌کند، ظلم می‌کنند و حقوق شان تلف می‌شود.»

پیش از این ولکر ترک کمیشنر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در نشست شورای حقوق بشر گفته بود که نقض پی‌هم حقوق بشر به‌ویژه حقوق زنان در افغانستان قابل تاسف است.

نظرات بسته شده است.