ادامه گفت‌وگوهای بازرگانی میان هیات قرقیزستانی و مقام‌های ا.ا

سرپرست وزارت معدن و پترولیم در این دیدار روی موضوعات گوناگون از جمله سیاسی، اقتصادی، تقویت همکاری‌های مشترک میان دو کشور و سرمایه‌گذاری در بخش معادن افغانستان گفت‌وگو کردند.

شهاب‌الدین دلاور سرپرست وزارت معادن و پترولیم در دیدار با وزیر اقتصاد و تجارت قرقیزستان و هیات همراه او اطمینان داده است که در حال حاضر زمینه برای سرمایه‌گذاری در بخش معادن در افغانستان فراهم شده است.

سرپرست وزارت معدن و پترولیم در این دیدار روی موضوعات گوناگون از جمله سیاسی، اقتصادی، تقویت همکاری‌های مشترک میان دو کشور و سرمایه‌گذاری در بخش معادن افغانستان گفت‌وگو کردند.

شهاب‌الدین دلاور سرپرست وزارت معادن و پترولیم گفته است این وزارت در حال حاضر معادن طلا، آهن، نفت و گاز، سرب و جست را به اعلام داده است و سرمایه‌گذارن قرقیزستانی می‌توانند طرح‌های شان را به وزارت معادن و پترولیم ارایه کنند.

وزارت معادن و پترولیم در ایکس گفته است که وزیر اقتصاد و تجارت قرقیزستان علاقه‌مندی شان را در بخش سرمایه‌گذاری روی معادن افغانستان به ویژه تالک، مرمر و رخام ابراز کرده‌اند.

ذبیح‌الله مجاهد سخن‌گوی امارت اسلامی گفت: «در بخش تجارت، در بخش ترانزیت و همچنان در بخش‌های دیگر اقتصادی وزیر خارجه با وزیر تجارت دیدوبازدید داشتند و درباره موضوعات مهم بحث و تبادل نظر صورت گرفته است».

امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه نیز با وزیر اقتصاد و تجارت قرقیزستان دیدار و در باره گسترش روابط تجاری و ترانزیتی میان دو کشور گفت‌وگو کرده‌اند.

به گفته‌ی حافظ ضیا احمد تکل معاون سخن‌گوی وزارت خارجه، امیرخان متقی در این دیدار تاکید کرده است که تحولات اخیر در بخش امنیت و ثبات در افغانستان، فرصت‌های خوبی برای رشد تجارت و ترانزیت ایجاد کرده و افغانستان آماده است تا پروژه‌های بزرگ اقتصادی از جمله کاسا یک‌هزار را به‌گونه عملی آغاز کند.

بر بنیاد گفته‌های آقای تکل، وزیر اقتصاد و تجارت قرقیزستان نیز در این دیدار گفته است که فرصت‌های خوبی برای کار مشترک میان افغانستان و قرقیزستان در زمینه‌های تجارت، حمل و نقل، ترانزیت، انرژی، کشاورزی و تحصیلات عالی وجود دارد. او افزوده است که تلاش دارند تا تسهیلاتی برای بازرگانان افغان ایجاد کنند که از مسیر قرقیزستان به چین داد و ستد داشته باشند.

اورمت تکیروف رییس مرکز صادرات وزارت اقتصاد و تجارت قرقیزستان گفته است: «بازرگانان افغان در بندر کراچی مشکل دارند، ما تلاش داریم مسیر ترانزیتی را بیشتر توسعه دهیم تا بازرگانان افغان از مسیر قرقیزستان با چین داد و ستد داشته باشند و این اصل آجندای ما است که در باره آن با مسوولان در افغانستان صحبت می‌کنیم».

محمد یونس مومند معاون اول اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری به رسانه ها گفت: «قرقیزستان یکی از کشورهای‌ست که با چین هم‌مرز است و این می‌تواند برای ترانزیت ما راه خوبی باشد. امسال هم ما مقدار زیادی از جلغوزه را از راه قرقیزستان وارد چین کردیم».

 

هیات هفت نفری به ریاست دانیار امانگلدیف وزیر اقتصاد و تجارت قرقیزستان روز گذشته (چهارشنبه) به کابل آمد.

نظرات بسته شده است.