ادامه شکایت‌ها از مسدود ماندن گذرگاه تورخم

برخی از این بازرگانان می‌گویند که باید مسوولان امارت اسلامی در گفت‌وگو با مقام‌های پاکستانی این مشکلات را به گونه‌ی بنیادی حل بسازند.

شماری از بازرگانان می‌گویند که بسته‌شدن گذرگاه تورخم به روی موترهای بازرگانی سبب شده تا بیش‌تر میوه تازه و سبزی افغانستان در این مسیر فاسد شود.

برخی از این بازرگانان می‌گویند که باید مسوولان امارت اسلامی در گفت‌وگو با مقام‌های پاکستانی این مشکلات را به گونه‌ی بنیادی حل بسازند.

میرویس حاجی‌زاده بازرگان به رسانه ها گفت: «ما صادرات ترانزیت داریم پیاز قزاقستان و ازبیکستان از مسیر راه افغانستان به تورخم و از تورخم به پاکستان صادرات می‌شود، از او طرف هم بازرگانان ما رومی، بادنجان سیاه همه میوه که فصل سال ما است و سبزیجات ما صادرات و واردات داریم هر دو طرف تجار افغانستان متضرر می‌شود».

اختر محمد احمدی بازرگان دیگر گفت: «به دها موتر میوه در آن سوی مرز متوقف مانده و صدها موتر در دو طرف متوقف شده است اکثر میوه جات ما فاسد شده».

در یک سال گذشته روابط بازرگانی افغانستان با پاکستان فراز و نشیب‌های داشته است، بسته‌شدن گذرگاه تورخم چهار ماه پیش و مسدود ماندن کالاهای افغانستان در بندر کراچی بیش از ۲۶میلیون دالر زیان به بازرگانان کشور وارد کرده است.

اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری می‌گوید که با بسته شدن گذرگاه تورخم به روی موترهای بازرگانی، روزانه یکصد هزار دالر زیان برای بازرگانان وارد می‌شود.

محمد یونس مومند معاون اول این اتاق تاکید می‌ورزد که حکومت موقت پاکستان در تجارت با افغانستان باید مطابق اصول جهانی عمل کند.

آقای مومند در این باره گفت: «کانتینرهای که در کراچی ایستاده هستند به قرارداد اپتا است و قرارداد بین‌المللی ترانزیت است به هیچ کدام از این قراردادها ایستاد نشده‌اند».

اتاق تجارت مشترک افغانستان-پاکستان می‌گوید که هرچند مسوولان این اتاق در گذرگاه تورخم با مقام‌های پاکستان دیدارهای به منظور حل مشکلات بازرگانان داشته اند اما تا اکنون نتیجه مثبت بدست نامده است.

نقیب‌الله صافی رییس اجرایوی اتاق تجارت مشترک افغانستان-پاکستان گفت: «چگونه میان ما و پاکستان ارتباطات بیش‌تر شود و مفاد هم مشترک است و این یک اثر مثبت دارد و میان سکتور خصوصی دو طرف ارتباطات باید بیش‌تر شود».

آمارهای وزارت صنعت و تجارت نشان می‌دهند که در یک سال گذشته به ارزش بالاتر از دو میلیارد و ۴۶۰ میلیون دالر داد و ستد با پاکستان انجام شده که از این میان یک میلیارد پنج میلیون دالر آن را صادرات تشکیل می‌دهد؛ اما محدودیت‌ها از سوی پاکستان همواره از مسایل چالش برانگیز برای بازرگانان است.

نظرات بسته شده است.