ادامه اتهام‌های اسلام‌آباد؛ خاک افغانستان ضد پاکستان کار گرفته می‌شود

نخست‌وزیر موقت پاکستان با بیان این‌که خاک افغانستان نباید تهدیدی برای پاکستان و کشورهای منطقه باشد، گفته است که حکومت سرپرست افغانستان باید در زمینه توجه جدی کند.

انوارالحق کاکر نخست‌وزیر موقت پاکستان در گفت‌وگو با یک رسانه پاکستانی بار دیگر ادعا کرده است که خاک افغانستان ضد کشورش کار گرفته می‌شود.

نخست‌وزیر موقت پاکستان با بیان این‌که خاک افغانستان نباید تهدیدی برای پاکستان و کشورهای منطقه باشد، گفته است که حکومت سرپرست افغانستان باید در زمینه توجه جدی کند.

به گفته‌ی او، پیشبرد وظایف حکومت در افغانستان به دوش امارت اسلامی است و باید در قبال آن پاسخ‌گو باشند.

انوارالحق کاکر گفته است: «ما به آنان می‌گوییم هر شرایطی که شما را به قدرت رسانیده و وارد حکومت کرد، اکنون پیشبرد وظایف حکومت مسوولیت شماست و باید در قبال آن پاسخ‌گو باشید که هیچ فردی از خاک افغانستان، نباید تهدیدی برای پاکستان و یا هیچ کشوری دیگری در منطقه باشد.»

انوارالحق کاکر همچنان در باره اخراج مهاجران افغان از پاکستان گفته است که تصمیم اخراج، تصمیم اکثریت مردم پاکستان بوده است.

او افزود: «اکثریت شهروندان پاکستان از این تصمیم ما پشتیبانی کردند. عده‌ای منتقد بودند و مخالف اخراج مهاجران غیرقانونی از کشور بودند. بر بنیاد ارزیابی خودم اکثر پاکستانی‌ها از این امر پشتیبانی کردند. نخست از همه، بیگانگان غیرقانونی و بدون مدرک هیچ گونه حق قانونی برای اقامت در کشور ما را ندارند.»

پاکستان پیش از این هم انگشت اتهام به سوی افغانستان دراز کرده است؛ اما امارت اسلامی همواره از مصوونیت خاک افغانستان در برابر کشورهای دیگر اطمنیان داده است. ذبیح‌الله مجاهد سخن‌گوی امارت اسلامی بارها تاکید ورزیده است که تامین امنیت در پاکستان، مسوولیت امارت اسلامی نیست بل مسوولیت حکومت آن کشور است.

معین گل سمکنی آگاه سیاسی به رسانه ها گفت: «نظر رسمی حکومت فعلی افغانستان این است که خاک افغانستان علیه هیچ کشور استفاده نمی‌شود، این در توافقات دوحه گنجانیده شده و این هویدا است که حکومت افغانستان نمی‌تواند از این عدول بکند و در بحث دوم ما این پتانسیل را نداریم که در امورات مملکت‌های دیگر دست‌اندازی کنیم.»

نجیب‌الرحمن شمال آگاه دیگر گفت: «ادعاهای مکرر حکومت پاکستان مبنی بر حضور و فعالیت گروه تی‌تی‌پی در افغانستان و ناامن ساختن پاکستان از افغانستان یک ادعای کاذب و بی‌اساس است که همیشه صورت گرفته.»

اخراج مهاجران افغان از پاکستان و ادعای اسلام‌آباد در باره کار گرفته شدن خاک افغانستان ضد کشورهای منطقه و پاکستان در ماه‌های پسین سبب تیره‌گی روابط میان کابل و اسلام‌آباد شده است.

نظرات بسته شده است.