اختلاف‌ یا نبود ا.ا در نشست‌ها؛ چرا تلاش‌ها در مورد افغانستان بی‌نتیجه‌اند؟

آقای فایق به رسانه ها هم‌چنان گفته است تا هنگامی‌که در میان اعضای سازمان ملل متحد هماهنگی ایجاد نشود، کارکردهای این سازمان دچار مشکل خواهد بود.

نصیراحمد فایق سرپرست نمایندگی دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد گفته است که وجود اختلاف‌ها میان اعضای سازمان ملل متحد در باره افغانستان و عدم شکل‌گیری دیدگاه منسجم سیاسی سبب شده است تا تلاش‌های این سازمان درباره افغانستان موفقانه نباشند.

آقای فایق به رسانه ها هم‌چنان گفته است تا هنگامی‌که در میان اعضای سازمان ملل متحد هماهنگی ایجاد نشود، کارکردهای این سازمان دچار مشکل خواهد بود.

سرپرست نمایندگی دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد افزود: «کشور‌های عضو تا زمانی‌که همکاری و حمایت لازم را از ماموریت و فعالیت‌های سازمان ملل متحد انجام ندهند، متاسفانه کارکرد سازمان ملل متحد با مشکل مواجه می‌شود، در قسمت مساله‌ی افغانستان هم همین موضوع است.»

سازمان ملل متحد در کم‌تر از یک ماه گذشته سه نشست درباره افغانستان برگزار کرد؛ نشست نماینده‌های ویژه‌ کشورها برای افغانستان در به روزهای ۱۸ و ۱۹ فبروری در دوحه و دو نشست شورای امنیت به بیست‌وششم فبروری و شش مارچ.

طارق فرهادی آگاه روابط بین‌الملل می‌گوید: «روسیه و چین هم خواستار حکومت فراگیر در افغانستان شدند؛ تنها در مساله حقوق بشر، چین و روسیه چون نمی‌‌خواهند که از خودشان در باره کشور خودشان سوال شود، حقوق بشر را یک مساله‌ی داخلی می‌دانند.»

در این میان امارت اسلامی می‌گوید تا هنگامی که نماینده حکومت سرپرست در نشست‌های جهانی شرکت نکند، این‌گونه نشست‌ها نتیجه‌بخش نخواهند بود.

ذبیح‌الله مجاهد سخن‌گوی امارت اسلامی به رسانه ها گفت: «این که نشست‌ها بی‌نتیجه پایان می‌یابد به این دلیل است که افغانستان در این نشست‌ها نقش نداشته و به حیث جهت اصلی در نشست حضور ندارد به همین علت این نشست‌ها نتیجه‌ی عملی نداشته‌اند.»

پیش از این انتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد در دومین نشست دوحه از امارت اسلامی و فعالان جامعه مدنی دعوت کرده بود، اما امارت اسلامی به علت نداشتن جزییات بیشتر از این نشست، در آن شرکت نکرد.

نظرات بسته شده است.