احتکار و گران فروشی از منظر اسلام مردود، گناه آن سنگین و عاقبت آن دردناک و رسوا کننده است

احتکار و گران فروشی از منظر اسلام مردود است

از نظر اسلام، گران‌فروشی ، احتکار و کم فروشی عمل ظالمانه است که همه تاروپود جامعه را دچار فساد می‌کند و با سلب امنیت و اعتماد اجتماعی، جامعه را تا مرز سقوط و تباهی پیش برده و زمینه خشم خدا را فراهم می‌کند. بر همین اساس است که گران‌فروشی «گناه کبیره» محسوب می‌شود
همزمان با فرا رسیدن ماه رمضان؛ قیمت مواد اولیه در کشور افزایش چشمگیری یافته است .
متاسفانه هرساله با نزدیک شدن ماه مبارک رمضان، بهای مواد خوراکی بگونه سرسام آوری افزایش می یابد .
همزمان با شروع ماه رمضان، قیمت مواد اولیه به ویژه حبوبات در بازارها هم افزایش پیدا می‌کند. در حال حاضر نرخ بیشتر مواد اولیه دست‌کم 10 درصد بیشتر شده و این روند اگر کنترل نشود تا باگذشت هر روز حالت صعودی را خواهد داشت .
افزایش قیمت‌ها در ماه رمضان در افغانستان، باز هم فامیل‌های غریب را با دشواری‌های زیادی روبرو کرده است. دوکانداران و تاجران در این ماه بیشتر سود می‌برند و در عوض دسترخوان فقیران خالی می‌شود، اکر کنترل جدی صورت نگیرد فشار بر فشار ها بالای خانواده های مستمند و تنگدست و کم‌درامد بیشتر شده در ماه مبارک رمضان از هر زمانی محتاج‌تر می‌شوند.
افغانستان یک کشور اسلامی است آنهای دست به گران‌فروشی، احتکار و کم‌فروشی می زنند خود را مسلمان می دانند و حتی در این ماه از دیگران بیشتر به پایبندی به ختم های قرآن دارند .
مطالب را پیرامون مذمت احتکار ، گرانفروشی و کم فروشی از منظر اسلام خدمت تاجران و دکانداران عزیزمان تقدیم می دارم لطف نموده با دقت مطالعه نموده از این گناه بخشودنی در ماه مهمانی خدا اجتناب کنند
از نظر اسلام، گران‌فروشی عمل ظالمانه است که همه تاروپود جامعه را دچار فساد می‌کند و با سلب امنیت و اعتماد اجتماعی، جامعه را تا مرز سقوط و تباهی پیش برده و زمینه خشم خدا را فراهم می‌کند. بر همین اساس است که گران‌فروشی «گناه کبیره» محسوب می‌شود.
گران فروشی، کم فروشی و احتکار از آن دسته جرایمی است که عنصر تقلب برای بردن مال دیگران در آنها نقش اساسی دارد.
جرایم یا ذاتاً دارای قبح هستند و یا از حیث وضع و قرارداد. از آن جا که گران فروشی متضمن تقلب است، از جرایم ذاتاً قبیح است؛ زیرا فطرت بشر با آن مخالف است و عقل سلیم آن را مذموم می داند؛ از این جهت است که هم شرع و هم عرف آن را مذموم و ممنوع و قابل مجازات دانسته اند.
در قرآن کریم به طور صریح و مکرر به کم فروشی اشاره شده و به شدت مذمت شده است و کم ترین مجازات دنیوی آن را ویران شدن شهر مدین و نابود شدن قوم آن معرفی کرده است. مسئله کم فروشی در قرآن آمده است:
سوره مطففین که این سوره به نام کم فروشان نام گذاری شده است: “واى بر کم‏فروشان. آنان که وقتى براى خود پیمانه مى‏ کنند، حق خود را بطور کامل مى‏ گیرند. امّا هنگامى که مى‏ خواهند براى دیگران پیمانه یا وزن کنند، کم مى‏ گذارند. آیا آنها گمان نمى‏کنند که برانگیخته مى‏ شوند. در روزى بزرگ. روزى که مردم در پیشگاه پروردگار جهانیان مى‏
از جمله منافع و سودهایی که برای تاجر مسلمان روا نیست، سود و منفعتی است که از طریق احتکار به دست آید که شرع آن را نهی کرده است.
دلایل حرمت احتکار:
امام مسلم در صحیح خود از پیامبر گرامی صلی الله علیه وسلم روایت می کند که می فرماید:
لایحتکرالا خاطئ. یعنی تنها خطاکار است که احتکار می کند. واژه خطارکار چندان واژه ی ساده و سهل انگارانه ای نیست، زیرا خطا واژه ای است که خداوند متعال بیشتر طاغوتیان مستکبر را بدان توصیف می نماید، آنجا که می فرماید: ان فرعون و هامان و جنودهما کانواخاطئین. یعنی همان فرعون و هامان و لشکریان ایشان از خطاکاران بودند.
امام احمد و حاکم از ابن عمر روایت کرده اند که پیامبرگرامی می فرماید: من احتکر الطعام اربعین یوماً فقد بریء من الله و بریء الله منه. یعنی کسی که چهل روز طعام را احتکار کند، در حقیقت از خداوند بیزار است و خداوند هم از او بیزاراست.
و از حضرت علی رضی الله عنه روایت شده که می فرماید: من احتکر الطعام اربعین یوماً قسا قلبه. یعنی هرکسی چهل روز طعام احتکار کند، سنگدل شده است.
بازهم از حضرت علی رضی الله عنه روایت شده که می گوید: انه احرق طعام محتکر بالنار. یعنی ایشان طعام احتکارگری را با آتش سوزاند.
بعضی در تفسیر آیه مربوط به مسجدالحرام: ومن یرد فیه بالحاد بظلم نذقه من عذاب الیم. گفته اند که احتکار از جمله ظلم و ستم است و تحت و عید و تهدید شریعت احتکار آن است که تاجر جنسی را انبار کند تا قیمت فروش آن بالا رود.
احتکار از خصلت خود بینی برخاسته است دارنده چنین صفتی به ضرر و زیانی که بر عموم مردم وارد می شود توجهی ندارد فقط در فکر و اندیشه آن که خود به سودهای سرشاری نایل آید.
هنگامی که تاجری تنها فروشنده نوع خاصی از جنس خاصی باشد یا گروهی از تاجران با هم تبانی کنند که با مخفی و حبس کردن جنس سبب شوند مردم به آن نیاز شدید پیدا کنند سپس قیمت جنس را بالا برند و هرچه بخواهند بر قیمت آن بیفزایند در این صورت احتکار کمرشکن خواهد بود و این همان شیوه نظام سرمایه داری است که عملکرد آن بر دو پایه اصلی استوار است1 – ربا؛ 2 – احتکار.
احتکار در چه اموری نارواست؟
گرچند دراین مورد احتلاف وجود دارد، اما به نظر من بهترین حکم این است که احتکاردر تمام نیازمندی های انسان خواه طعام باشد، یا دارو، لباس، یا ابزار درسی و خانگی، یا شغلی و امثال اینها حرام است، دلیل آن عمومیت حدیث پیامبر گرامی است که می فرماید: لایحتکر الاخاطئ. یا من احتکر فهو خاطئ. و ورود نصوص بر ممنوعیت احتکار در طعام و تهدید شریعت فقط در آن هیچ گونه منافاتی با عمومیت حدیث ندارد.
همچنین ممنوعیت احتکار دلیلی ندارد جز همان زیان رساندن به عموم مردم در اثر انبار کردن اجناس مورد نیاز. نیازمندی انسان به ویژه در این عصر، تنها در طعام خلاصه نمی شود بلکه امروزه انسان به خوردن ، آشامیدن، لباس ، مسکن ، لوازم تعلیم و تعلم ، دارو، وسایل حمل و نقل، وسایل ارتباطی و.. نیازمند است بنابراین ، من در این موضوع گفته ابویوسف در کتاب الخراج را تأیید می کنم که می گوید: کل ما اضر بالناس حبسه فهو احتکار. یعنی انبار کردن هر چیزی که به مردم زیان برساند، احتکار نامیده می شود. هر اندازه نیازمندی انسان به چیزی شدید تر باشد، گناه احتکار آن ، به مراتب شدیدتر است که در مقدمه نیازمندیها، طعام قرار دارد و نیاز به قوت های ضروری از دیگر اطعمه مهم تر است.
تاجران و دکانداران عزیز :
رمضان ماه رحمت ، برکت ، مساوات، ماه مهمانی خداست ، هر عملی که ما در این انجام می دهیم در برابر خدای متعال است ، در مهمانی خدا سهیم شوید و از پاداش بی انتها که بدست بلا کیف پروردگار تعیین می گرد بیشترین بهره ببرید ، نباید چنین چانس را از دست داد …..
برادر شما عبدالرووف توانا
مزار شریف
دوم رمضان ۱۴۴۵

نظرات بسته شده است.