اجرا شدن بیش از ۴۵۰ حکم تعزیری پس از حاکمیت امارت اسلامی

اجرا شدن بیش از ۴۵۰ حکم تعزیری پس از حاکمیت امارت اسلامی.

پس از روی کارآمدن دوباره امارت اسلامی، بیش از چهارصد و پنجاه حکم تغزیری در کشور اجرا شده است.

عبدالرحیم راشد رییس مطبوعات و روابط خارجی دادگاه عالی می‌گوید که این احکام پس از ارزیابی محاکم سه‌گانه در ولایت‌های گوناگون کشور در محضر عام اجرا شده‌اند.

آقای راشد در این باره گفت: «پس از روی کارآمدن دوباره امارت اسلامی تا اکنون در ولایت‌های مختلف بالای بیش‌ از ۴۵۰تن سزاهای تعزیری تطبیق شده است که بالای بعضی مجرمین و مفسدین مشهور در محضر عام سزای تعزیری تطبیق شده است.»

از سویی هم، برخی از آگاهان مسایل حقوقی و عالمان دین هرچند اجرای احکام شرعی را در تامین نظم و امنیت در جامعه  سودمند می خوانند؛ اما می گویند که در اجرای حکم‌های تعزیری باید قوانین شرعی و میثاق‌های بین‌المللی در نظر گرفته شود.

حسیب‌الله حنفی عالم دین گفت: «حکم شریعت این هم است که شرایط در نظر گرفته شود و یک نظام اسلامی لازم است که وجود داشته باشد. یک نظام یک قانون باید باشد و قضاتی که فیصله‌ها را می‌کنند باید به اصول شریعت برابر باشند.»

محمد آصف فقیری حقوق ‌دان گفت: «در مباحث قانون جزای افغانستان معاهدات و میثاق‌هایی الحاق شده که آن هم ضمانت اجرای بین‌المللی و مسوولیت مدنی دولت در قبال آن است.»

بر بنیاد اطلاعات دادگاه عالی، پنج حکم قصاص نیز در ولایت‌های فراه، لغمان، غزنی، میدان وردک و جوزجان اجرا شده، موردی که با واکنش‌های سازمان‌های بین‌المللی از جمله عفو بین‌الملل و نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان روبه‌رو شد.

مجازات تعزیری، مشمول حدود، قصاص و دیه یا خون‌بها نیست و بیش‌تر بر مجرمینی که زنا، شراب‌خوری و جرم‌های دیگر را انجام داده باشند، اجرا می‌شود.

نظرات بسته شده است.