اجرایی شدن ۴ حکم قصاص در حاکمیت دوباره ا.ا در کشور

دادگاه عالی گفته است که چهار حکم قصاص در جریان حاکمیت دوباره امارت اسلامی در کشور اجرا شده است.

دادگاه عالی گفته است که چهار حکم قصاص در جریان حاکمیت دوباره امارت اسلامی در کشور اجرا شده است.

عبدالرحیم راشد رییس مطبوعات و روابط خارجی دادگاه عالی با ارایه جزییات در این باره گفته است که این حکم‌ها در ولایت‌های فراه، لغمان و غزنی اجرا شده‌اند.

به گفته‌ی آقای راشد، حکم‌های قصاص بعد از بررسی دادگاه‌های سه گانه امارت اسلامی و تاییدی رهبر امارت اسلامی اجرا شدند.

تاجمیر به جرم قتل در شانزدهم عقرب ۱۴۰۱ در فراه، اجمل به جرم پنج مورد قتل در سی‌ویکم جوزای ۱۴۰۲ در ولایت لغمان و دو نفر دیگر هم با نام‌های سید جمال و گل خان به جرم قتل در سوم ماه حوت سال روان در غزنی قصاص شدند.

عبدالرحیم راشد به رسانه ها گفت: «اولین حکم قصاص بر یک قاتل در مرکز فراه تطبیق شد، دومین قصاص هم در مرکز لغمان بر یک قاتل تطبیق شده است و به همین شکل، پنج‌شنبه گذشته بر دو قاتل در ولایت غزنی که یکی از ولسوالی اندر غزنی و دومی از سیدآباد وردک بود، حکم الهی یعنی قصاص در حضور هزاران تن اجرا شد.»

با این حال برخی آگاهان مسایل حقوقی و عالمان دین بر احتیاط لازم در اجرای احکام مربوط به قصاص از بهر تامین بهتر عدالت تاکید می‌ورزند.

محمد آصف فقیری حقوق‌دان به رسانه ها گفت: «حکم جزا باید متکی بر قانون جزا باشد که از طرف نماینده‌های مردم و مردم می‌دانند که در جامعه کدام ارزش اگر نقض شود، ناقض باید جزا داده شود.»

حسیب‌الله حنفی عالم دین می‌گوید: «شرایطی که برای تنفیذ قصاص ضروری است این است که یک نظام باید وجود داشته باشد. به شکل انفرادی و قبیلوی کسی نمی‌تواند قصاص را اجرا کند بنابراین یک نظام اسلامی ضروری است که به تمام جغرافیا سلطه داشته باشد.»

پیش از این سازمان‌های بین‌المللی از جمله عفو بین‌الملل و نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان به قصاص دو نفر در غزنی واکنش‌ نشان داده و از حکومت سرپرست افغانستان خواستند که انواع اعدام‌ها را در کشور متوقف کند.

نظرات بسته شده است.