اثرهای مخرب بارش برف و باران بر آثار تاریخ در بامیان

بخش‌های از تندیس‌ صلصال که یکی از اثرهای تاریخی به جا مانده در این ولایت است نیز به اثر بارندگی‌ها در گذر زمان، تخریب شده است.

شماری از فرهنگیان در بامیان می‌گویند که بارندگی‌ها بالای مکان‌های تاریخی این ولایت، اثرات منفی بر جا گذاشته و سبب تخریب بخش‌های از این مکان‌ها نیز شده است.

آنان از حکومت سرپرست افغانستان می‌خواهند که به بازمانده‌های تاریخی این ولایت توجه جدی کنند.

بخش‌های از تندیس‌ صلصال که یکی از اثرهای تاریخی به جا مانده در این ولایت است نیز به اثر بارندگی‌ها در گذر زمان، تخریب شده است.

میثم نظری فعال فرهنگی گفت: «حفاطت از مکان‌های تاریخی همواره یک نیاز جدی است که می‌تواند مواردی چون ساختن آب‌روها، پاک کاری و جلوگیری از بارش برف و باران در ساحه‌های که تخریب آن بیش‌تر است سبب پایداری این مکان‌ها می‌شود».

هادی هدایت استاد دانش‌گاه گفت: «حفاظت کافی اگر از این آثار نشود احتمال دارد که از لیست سازمان یونیسکو بیرون شود که یک گام منفی برای کشور تمام خواهد شد».

عبدالولی سلیمی فعال فرهنگی گفت: «یک منبع اقتصادی برای مردم بامیان است که ما شاهد سالانه حضور صدها گردش‌گر هستیم».

اما رییس اطلاعات و فرهنگ بامیان می‌گوید که آب‌ریزه‌های شهر غلغله و ضحاک بازسازی شده و به دیگر مکان‌های تاریخی این ولایت نیز رسیدگی می‌شود.

صفی‌الله رائد رییس اطلاعات و فرهنگ بامیان گفت: «یک پلان روی دست است که امسال زمستان این مکان‌های تاریخی تخریب نشوند و به ساحه‌هایی که در اثر برف و باران تخریب شده یا ازبین رفته ما ان‌شاء‌الله رسیدگی می‌کنیم».

تامین امنیت در دو سال پسین، سبب شده که هزاران گردش‌گر داخلی و خارجی از مکان‌های طبیعی، تاریخی و تفریحی بامیان بازدید کنند. بر بنیاد آمار ریاست اطلاعات و فرهنگ  امسال، بیش از ۲۱ هزار گردش‌گر داخلی و خارجی تنها از مکان‌های تاریخی این ولایت دیدن کرده‌اند

نظرات بسته شده است.