اثرهای بد تغییر اقلیم در کشور؛ ۲۱ میلیون نفر آب آشامیدنی در اختیار ندارند

کنفرانس بین‌المللی زیر عنوان تغییر اقلیم در دانش‌گاه ننگرهار.

مسوولان در اداره ملی حفاظت محیط‌زیست روز دوشنبه در نشست خبری مشترک با وزارت تحصیلات عالی گفته‌اند که به دلیل تغییرات اقلیمی بیست‌ویک میلیون نفر در افغانستان با کم‌بود آب آشامیدنی روبه‌رو هستند.

عبدالسلام حقانی معاون اداره ملی حفاظت محیط‌زیست در این نشست افزوده است که تغییر اقلیم سبب شده که از سه درصد اراضی پوشیده با جنگلات در کشور، نصف آن نابود شوند.

آقای حقانی گفت: «بیست‌ویک میلیون نفر را با کم‌بود آب روبه‌رو کرده که بیشتر از نیم نفوس افغانستان را می‌سازد، این تعداد به آب آشامیدنی دست‌رسی ندارند».

روح‌الله امین رییس تغییر اقلیم اداره ملی حفاظت محیط‌زیست در این نشست خبری گفته است که بر اساس تخمین‌ها در ۲۰۲۰، برای رسیدگی به چالش‌های تغییر اقلیم در افغانستان به ۲۰ میلیارد دالر نیاز است.

آقای امین گفت: «نیازمندی افغانستان برای رسیدگی به چالش‌های تغییر اقلیم بیست میلیارد دالر سنجش شده. حدود دوازده میلیارد برای رسیدگی به سازگاری با تغییر اقلیم و حدود هفت اعشاریه پنج میلیارد هم برای کاهش انتشار در نظر گرفته شده است».

در سوی دیگر، لطف‌الله خیرخواه معین علمی وزارت تحصیلات عالی نیز در این نشست خبری از برگزاری یک کنفرانس بین‌المللی زیر عنوان تغییر اقلیم در دانش‌گاه ننگرهار تا چند روز آینده خبر داده است.

آقای خیرخواه تاکید ورزیده است که در این کنفرانس به‌شمول آموزگاران داخلی، آموزگاران و متخصصان هشت کشور دور و نزدیک نیز شرکت خواهند کرد و مقاله‌های علمی شان را برای جلوگیری و بیشتر ساختن آگاهی از موضوع تغییر اقلیم شریک خواهند ساخت.

معین علمی وزارت تحصیلات عالی افزود: «تمام ابعاد زندگی ما که از این مسله (تغییر اقلیم) متضرر است، باید از لحاظ علمی ثابت شود».

مسوولان در دانش‌گاه ننگرهار در باره این کنفرانس می‌گویند که کنفرانس بین‌المللی برای سه روز به‌گونه حضوری و آنلاین برگزار خواهد شد.

نظرات بسته شده است.