آمادگی سرمایه‌گذاران ترکی برای سرمایه‌گذاری در افغانستان

وزارت صنعت و تجارت از آمادگی سرمایه‌گذاران ترکی در بخش تولید برق، میدان‌های هوایی و پارک‌های صنعتی در کشور خبر داده است.

وزارت صنعت و تجارت از آمادگی سرمایه‌گذاران ترکی در بخش تولید برق، میدان‌های هوایی و پارک‌های صنعتی در کشور خبر داده است.

قدرت‌الله جمال معین این وزارت در دیدار با سرمایه‌گذاران ترکی گفته که باید تجارت و صنعت قربانی سیاست نشود و هم‌چنان سرمایه‌گذاری ترکیه را در تقویت روابط بازرگانی میان دو کشور مهم خوانده است.

عبدالسلام جواد آخندزاده سخن‌گوی وزارت صنعت و تجارت گفت: «در این دیدار سرمایه‌گذاران جمهوری ترکیه آمادگی شان را به سرمایه‌گذاری در میدان‌های هوایی افغانستان، تولید برق، پارک‌های صنعتی و شهرک‌های تجارتی اعلام داشتند.»

برخی از آگاهان مسایل اقتصادی به‌رسمیت شناسی و تعامل کشورهای جهان با امارت اسلامی را در جلب و جذب سرمایه‌گذاری و عملی‌سازی پروژه‌های توسعه‌ای و زیربنایی در کشور سودمند می‌دانند.

عبدالنصیر رشتیا آگاه مسایل اقتصادی گفت: «یک چالش بسیار کلانی که متاسفانه مانع سرمایه‌گذاری در افغانستان شده بحث به‌رسمیت شناختن افغانستان است. من فکر می‌کنم هر قدر که تعاملات سیاسی ما با دنیا بیش‌تر می‌شود و افغانستان از طرف دنیا به‌رسمیت شناخته می‌شود به همان پیمانه ما شاهد سرمایه‌گذاری‌ها در افغانستان خواهیم بود به دلیل این‌که منابع زیر زمینی افغانستان و فرصت‌ها و امکانات که در افغانستان وجود دارد یک منبع خوب جذب سرمایه‌گذاری به شمار می‌رود.»

از سویی هم، اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری می‌گوید که برای گسترش روابط تجارتی افغانستان با کشورهای اروپایی، نیاز است تا میزان داد و ستد با ترکیه نیز افزایش یابد.

میرویس هوتک رییس هیات عامل اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری گفت: «ما باید روی این بحث بکنیم که چگونه مشکلات ترانزیتی و ترانسپورتی حل شود، بعدا ما می‌توانیم که به ترکیه و اروپا وصل شویم.»

پیش از این، وزارت صنعت و تجارت گفته بود که در سال ۲۰۲۳ میلادی به ۱۰۰ میلیون دالر داد و ستد با ترکیه انجام شده که از این میان ۲۳ میلیون دالر آن را صادرات تشکیل می‌دهد.

 

 

نظرات بسته شده است.