آمادگی بی‌جینگ برای افزایش تعامل منطقه‌ای با افغانستان

نماینده ویژه چین برای افغانستان افزوده است که کشورش در نشست دوحه خواهان کمک‌‌های بشردوستانه بیشتر و حکومت‌داری معتدل به همراه آموزش زنان و دختران در افغانستان شده است.

یو شیاویونگ نماینده ویژه چین برای افغانستان در شبکه اجتماعی ایکس نوشته است که بی‌جینگ آماده همکاری بیشتر با سازمان ملل متحد و شرکای منطقه‌ای به منظور افزایش تعامل با افغانستان است.

نماینده ویژه چین برای افغانستان افزوده است که کشورش در نشست دوحه خواهان کمک‌‌های بشردوستانه بیشتر و حکومت‌داری معتدل به همراه آموزش زنان و دختران در افغانستان شده است.

او افزوده است: «چین تاکید کرده که آماده است با سازمان ملل و شرکای منطقه‌ای، به‌ویژه در نشست‌ها و سایر پلتفرم‌های ملاقات وزیران خارجه کشورهای همسایه افغانستان، برای تقویت ارتباط با افغانستان و کمک به صلح، ثبات، بازسازی و رفاه عمومی این کشور همکاری کند.»

بر بنیاد گفته‌های نماینده ویژه چین برای افغانستان، دبیرکل سازمان ملل متحد در دومین نشست دوحه تاکید کرده است که باید اطمینان حاصل شود که افغانستان به یک مرکز فعالیت‌های هراس‌افگنی تبدیل نشود.

ذبیح‌الله مجاهد سخن‌گوی امارت اسلامی نیز چین را کشور دوست می‌داند و می‌افزاید که امارت اسلامی با تمام کشورها خواهان روابط نیک است.

آقای مجاهد گفت: «چین و افغانستان روابط خوب دیپلماتیک و روابط تجارتی و اقتصادی دارند. هم‌چنان می‌خواهیم با دیگر کشورها روابط ما خوب باشد و در این راستا امارت اسلامی افغانستان چیزی که وظیفه‌ی آن است و چیزی که لازم است در حدود چارچوب منافع ملی کشور آن را انجام داده.»

سید جواد سجادی یکی از آگاهان مسایل سیاسی گفت: «سخن گفتن از شکست نشست دوحه یا به معنی عدم درک درست این نشست است یا به معنی سوء استفاده از خلای دولت قانونی به منظور بلعیدن افغانستان.»

رینا امیری نماینده ویژه امریکا برای حقوق بشر و زنان افغانستان نیز در ایکس گفته است که در دومین نشست دوحه بر پشتیبانی از مردم افغانستان و مبارزه آن‌ها برای ثبات اقتصادی، امنیت و احترام به حقوق افغان‌ها به‌ویژه رسیدگی به چالش‌های زنان و دختران افغان تاکید شده است.

نظرات بسته شده است.