آغاز کار فاز دوم کانال قوش‌تیپه در جوزجان

آغاز کار فاز دوم کانال قوش‌تیپه در جوزجان

کار فاز دوم کانال قوش‌تیپه در شش موقعیت در ولسوالی آقچه ولایت جوزجان روز گذشته (شنبه) آغاز شد.

مسوولان حوزه دریایی جوزجان می‌گویند که با تکمیل‌شدن کار این کانال، حدود ۳۰۰هزار هکتار زمین کشاورزی در این ولایت آبیاری خواهد شد.

سعدالدین سلیمی رییس حوزه دریایی جوزجان گفت: «۳۰۰هزار جریب زمین در ولایت جوزجان زیر پوشش قرار می‌گیرد.»

احمد مسعود نماینده شرکت پیمان‌کار گفت: «این کانال در فی ثانیه تقریبن شش و نیم لک متر مکعب آب از آن عبور می‌کند و ظرفیت دارد.»

کانال قوش‌تیپه که ۲۸۰کیلومتر درازا دارد، از ولسوالی کلدار ولایت بلخ آغاز و با گذشتن از ولایت جوزجان، به ولسوالی اندخوی فاریاب می‌رسد.

از سویی هم، آگاهان مسایل اقتصادی می‌گویند که با تکمیل‌شدن کار این کانال، افغانستان در بخش زراعت به خودبسندگی خواهد رسید.

عبدالقاهر آگاه مسایل اقتصادی گفت: «این واضح است که نه‌تنها که به مردم ولایت جوزجان و لایت‌های هم‌جوار کفایت می‌کند، حتی امکانات این وجود دارد که گندم به خارج از کشور هم صادر شود.»

هم‌زمان با این، باشندگان جوزجان می‌گویند که با تکمیل‌شدن این پروژه، هزاران جریب زمین کشاورزی آبیاری و میزان فرآورده‌های داخلی در کشور نیز به گونه‌ی چشمیگیری افزایش خواهد یافت.

وزیر محمد باشنده جوزجان گفت: «به اندازه که زمین‌های ما عایدات دارد به آن اندازه مصرف نداریم می‌خواهیم که دیگر دولت‌ها از ما گندم ببرند.»

محمد هاشم باشنده جوزجان گفت: «وقتی این کانال جور شود تمام این زمین زیر آب قرار می‌گیرد و زراعت در این منطقه ادامه پیدا خواهد کرد.»

کانال قوش‌تیپه بزرگ‌ترین کانال آبی در افغانستان است که هزینه آن در حدود شصت میلیارد افغانی برآورد شده و از بودجه حکومت سرپرست پرداخت می‌شود.

نظرات بسته شده است.