آغار کار ساخت بخش دوم فاز چهارم راه‌آهن هرات- خواف

قرار است این راه‌آهن به درازای ۴۷ کیلومتر در کم‌تر از دو سال به بهره‌برداری برسد.

کار ساخت بخش دوم فاز چهارم راه‌آهن هرات- خواف روز گذشته (دوشنبه، ۷ جوزا) در ولایت هرات آغاز شد.

مسوولان اداره راه‌آهن کشور می‌گویند که با تکمیل کار ساخت را‌ه‌آهن هرات- خواف، افغانستان از طریق این راه‌آهن به بازارهای جهانی وصل می‌شود.

بخت‌الرحمان شرافت رییس اداره راه‌آهن کشور گفت: «بر بنیاد قرارداد که با شرکت صورت گرفته است، این پروژه در جریان ۱۸ تا ۲۴ ماه به بهره‌برداری خواهد رسید. این راه‌آهن شهرک صنعتی و میدان هوایی ولایت هرات را از طریق ایران به اروپا وصل می‌سازد.»

کار ساخت بخش چهارم راه‌آهن هرات- خواف از سوی شرکت‌های افغانی، روسی و ترکی به گونه‌ی مشترک پیش برده می‌شود.

قرار است یک ایست‌گاه بزرگ و معیاری نیز در انتهای این راه‌آهن در نزدیک شهرک صنعتی هرات ساخته شود.

ضیاءالرحمان فراهی مسوول شرکت پیمان‌کار گفت: «در کنار ساخت راه‌آهن، یک ترمینال معیاری به ارزش پنج میلیون دالر نیز ساخته می‌شود. در تمام مسیر راه‌آهن، در اطراف آن فضای سبز نیز ساخته می‌شود.»

به گفته‌ی مسوولان، تمام تجهیزات این راه‌آهن از قزاقستان وارد می‌شود.

حمیدالله خادم رییس اتاق صنایع و معادن هرات گفت: «افغانستان قلب آسیا است و هرات شاهرگ این قلب آسیا است. هرات می‌تواند که افغانستان را به کشورهای منطقه و جهان وصل بسازد.»

حیات‌الله مهاجر فراهی سرپرست معاونیت ولایت هرات گفت: «این راه‌آهن می‌تواند که در زمینه صادرات و واردات و انتقال اموال تجار و سرمایه‌گذاران مفید باشد.»

راه‌آهن هرات- خواف چهار بخش دارد که دو بخش آن در ایران و یک بخش آن در افغانستان به بهره‌برداری رسیده است.

بخش چهارم این راه‌آهن به درازای بیش از ۹۰ کیلومتر، به دو بخش کوچک‌تر تقسیم شده که کار ساخت بخش نخست آن بیش از ۶۰ درصد پیش رفته است.

نظرات بسته شده است.