آجندای نشست دوحه؛ موضوع گفت‌وگو میان امیرخان متقی و رزا اوتونبایوا

ضیاء احمد تکل معاون سخن‌گوی وزارت خارجه می‌گوید که آقای متقی و رییس یوناما درباره پیشرفت‌های اخیر دیپلوماتیک و نشست دوحه گفت‌وگو کرده‌اند.

امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه درباره آجندا و ترکیب نشست دوحه از رزا اوتونبایوا نماینده دبیر کل سازمان ملل متحد در افغانستان وضاحت خواسته است.

ضیاء احمد تکل معاون سخن‌گوی وزارت خارجه می‌گوید که آقای متقی و رییس یوناما درباره پیشرفت‌های اخیر دیپلوماتیک و نشست دوحه گفت‌وگو کرده‌اند.

سرپرست وزارت خارجه هم‌چنان بار دیگر موقف امارت اسلامی را در برابر قطع‌نامه ۲۷۲۱ شورای امنیت بیان کرده و بر تعامل سازنده امارت اسلامی و سازمان ملل متحد تاکید کرده است.

ضیاء احمد تکل گفت: «متقی صاحب درباره آجندا و ترکیب نشست دوحه خواهان جزییات بیش‌تر از یوناما شد، افزود که در روشنایی وضاحت، هیات امارت اسلامی درباره اشتراک تصمیم خواهد گرفت.»

آقای تکل افزوده که رییس یوناما خواستار شرکت هیات امارت اسلامی در نشست دوحه شده است.

شماری از آگاهان مسایل سیاسی برگزاری نشست دوحه را برای رسیدگی به چالش‌های کشور موثر می‌دانند.

گل محمدالدین محمدی آگاه مسایل سیاسی در این باره به طلوع‌نیوز گفت: «به گونه‌ی مشترک تصمیمی بگیرند که بخاطر آرامی مردم افغانستان باشد و هم به نفع جهانیان تمام شود تا افغانستان را به رسمیت بشناسند و مشکلات موجود حل شوند.»

معین گل څمکنی آگاه دیگر مسایل سیاسی گفت: «این نشست به امارت اسلامی هم مهم خواهد بود بخاطری که به گونه‌ی مستقیم از این‌ها تقاضاها خواهد شد و امارت اسلامی هم به گونه‌ی مستقیم خواست‌های خود را مطرح خواهد کرد تا یک چیزی را از دست بدهد و چیزی دیگری را به دست بیاورد.»

هم‌زمان، ارگ در خبرنامه‌ای گفته که نشست کمیسیون سیاسی امارت اسلامی که به رهبری معاون سیاسی ریاست‌الوزراء برگزار شده، در آن نیز اشتراک‌کنندگان درباره نشست دوحه که در مورد افغانستان برگزار می‌شود، گفت‌وگو کرده‌اند.

این درحالی‌ست که قرار است به تاریخ هژده و نوزده ماه روان میلادی نشستی به میزبانی دبیر کل سازمان ملل متحد درباره افغانستان با حضور نماینده‌های ویژه کشورها و امارت اسلامی در دوحه قطر برگزار شود.

نظرات بسته شده است.